Takip Et

Super Mario Odyssey

Özet
Super Mario Odyssey (Süper Mario) - Oyun İncelemesi
Olumlu
 • Mario oyunlarının üstüne koymuşlar
 • Konsol monsol farketmez zevk işi
 • Oynanabilirliği yüksek
 • Artık seri resmen fantazi oyunu oldu :)
Olumsuz
 • Fiyat konusu abartının kralı
 • Hep aynı olmaz be abi!
 • Kült oyunu sanırım bozmak istememişler
5.3
İdare Eder
Oynayış - 9
Grafik - 7
Ses - 4
Hikaye - 7
Fiyat - 1
Gerçekçilik - 2
İşleyiş - 7

Super Mario Odyssey (Nintendo Switch) – Oyun İncelemesi

Öncelikle standart bir girizgah yapıp oyun sitelerinin verdiği inceleme puanlarından bahsedelim. metacritic genel ortalaması 97/100, userscore ortalaması 9/10 supermarioodyssey oyununun. Tabi inceleme sitelerinin reklam ajansına dönüştüğü ve firmalardan gelen suyun kesilmemesi için “oyun oynayan kitlenin” yönlendirildiği topluluklara evrilmelerinden mütevellit, bu puanlar bizlerin oyunlara şüphe ile yaklaşmasına sebep oluyor.

Ancak Super Mario Odyssey kesinlikle böyle bir oyun değil. Oyun oynamayı “hobi” olarak gören kitlenin içerisindeyseniz ve “oyun” sizin için “eğlence” anlamına geliyorsa aranılan oyun bu olabilir.

Oyunun konusundan kısaca bahsedersek; evet yine #mario nun azılı düşmanı bowser, prenses peach i kaçırmak için Peach Castle’a gelir ve şapkası ile Mario’yu yener ve Prensesi kaçırır. Mario da Prenses’i kurtarmak için Bowser’ın peşine düşer. Yine aynı konu…

Peki bu sefer farklı olan ne?

nintendo bir süre Mario serisinin kendini tekrar eden oyunlarından sonra eşeğini sağlam kazığa bağlamış olacak ki oyun dinamikleri ve oyun deneyimi çok farklı bir noktada.

Oyundaki her bölüm bir nevi 3D açık dünya (aslında tam da değil) platform olarak tasarlanmış. Bununla beraber her bölümün içerisinde bir çok küçük yan görevler var.

Yan görevler ile beraber oyun içerisinde farklı ilginçlikler mevcut. Güzel düşünülen bir çok bölüm tasarımları var.

Ancak oyunu asıl farklı kılan nokta; şu yandaki basit şapka. Oyunun girizgah bölümünde cart diye sahip olunuyor ve oyun dinamikleri bu şapka üzerine kuruluyor.

O basit şapka sayesinde oyundaki bazı karakterleri ve nesneleri yönetebiliyoruz. Yönetebildiğimiz karakter ve nesneler ile oyun deneyimi de bir üst seviyeye taşınıyor. Tabi oyun deneyimi ile beraber oyun mekanikleri de otomatik olarak değişiyor içine girdiğimiz bir karakteri yönetirken.

Şapka sadece farklı karakter ya da nesneleri yönetmekle kalmıyor. Parçalanabilecek nesneleri şapkayı fırlatarak parçalıyor ve şapkayı ileri atıp, üzerinde zıplayarak daha uzak mesafelere zıplayabiliyoruz. Super Mario’nun Super Silahı 😀

Basit bir dokunuşla oyun dinamiklerini farklı bir boyuta çıkaran Nintendo’ya bende bir şapka çıkartıyorum.

Oyunun amacı olabildiğince basit. Git ve Prenses Peach’i kurtar. Şimdilik toplam 10 bölge var (#reddit konusunda açılmayan bölgeler olduğu tartışılıyor) ve şapka biçimli hava gemimiz (ne kadar ilginç) ile ilerleyerek bu bölgelerdeki hedeflere ulaşmaya çalışıyoruz.

Hava gemimiz bizim en önemli ulaşım aracımızken oyundaki temel itemimiz de moons oluyor ki kendileri bizim hava aracımızın yakıtı. Tabi şöyle bir gariplik var; bazı moonslar için canımızı dişimize takarken bazıları da tabiri caizse zırt diye karşımıza çıkıyor 😀

Oyundaki bölgelerin hepsinin kendine ait bir broşürü var. Broşürden kastım bildiğiniz turist broşürleri biçiminde tasarlanmış. Bu broşürlerde; o bölgenin haritası, bölge hakkında genel bilgiler, küçük ipuçları vb. şeyler mevcut. Kısaca bizim interaktif haritamız.

Bu kadar güzellemeden sonra hiç mi kötü bir şey yok derseniz tabii ki var.

Oyundaki kontrol edilebilir karakter ve nesnelerin mekaniklerini tam olarak kavrayabilmiş değilim. Normalde bir Nintendo klasiği olarak oyuna başladıktan kısa bir süre sonra tüm mekanikleri kavramış olursunuz. Ancak bu sefer durum biraz farklı.

Bunu şöyle açıklayabilirim: Yapılabilecek ve kontrol edilebilecek çok fazla şey var ve bir çok şeyi denemeye çalışıyoruz. Hal böyle olunca kontrol ettiğimiz karakter ya da nesnenin mekaniklerini tam kavrayamadan yeni bir şey yaparken buluyoruz kendimizi. Ya da bana öyle geldi… tamamen kişisel bir görüş bu.

Bir de kontrolcüler konusu var ki oyun joycon ların motioncontrol özelliğine göre optimize edilmiş durumda. En iyi oyun deneyimi için Joy-Con’ların ayrı parçalar olarak elinizde olması gerekli. Örnek olarak Joy-Con’u ileri savurduğumuzda Mario şapkasını atıyor. Ek olarak şapkayı fırlattıktan sonra Joy-Con’ları yuvarlak hareketler ile sallarsak şapka çevremizde birden fazla tur atıyor ve #rpg oyunlarından alışageldiğimiz whrilwind hareketini şapkamız ile yapmış oluyoruz.

Görünüşte güzel değil mi? Hayır. Maalesef hayır. Bu demek oluyor ki oyun deneyimini konsolun el modunda yeterince yaşayamıyoruz.

Gelelim biraz teknik detaylara.

Oyun nintendoswitch in el modunda 720p iken konsol modunda 1080p olarak çalışıyor (bazı kaynaklarda 900p olduğu belirtiliyor). Her iki modda da oyun 60 fps miş. Bu arada bahsetmeden geçmek olmaz. Gerek bölgelerin kendine özgü müzikleri, gerek oyun içi müzikler gerçekten bir harika. Oyunu bitirdikten sonra, daha önce geçtiğiniz haritaların sonuna yeni bölümler ekleniyor. İlk etapta oyunun kendini tekrar oynatabilmesi için yeterli değil gibi geldi. Daha önce benzer mekaniği kullanan oyunlar oldu ancak işe yaradığını ben düşünmüyorum. Öyle ya da böyle, Nintendo bir şekilde goty listesine bence bir oyununu daha eklemeyi başarmış görünüyor ki çok iddialı olmamakla birlikte uzun süre sonra Nintendo’nun yarattığı hype ile birlikte zelda vs mario kapışması beklenebilir.

İncelemeyi Sevdin mi?
 • Mükemmel
 • Bayıldım
 • İdare Eder
 • Ne Alaka
 • Berbat
 • Yuh Artık!

Bu İnceleme Sizin İçin Yararlı Oldu Mu?

4 0

yorum yap

* zorunlu

HTML etiketler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.