Takip Et

Kassandra Damgası

Cengiz Aytmatov'un bilim kurgu türündeki güçlü eseri.  
Özet
"Robert her zaman, aşk iki nehrin birleşmesidir, derdi. Ben hep gülerdim. Robert, sen bir gün bu büyük nehirde boğulacaksın, derdim. Şimdiyse kendim de buna inanıyorum. Artık benim nehrim yok. O nehir durdu, kurudu ve ben ıssız bir sahile atıldım... Çok garip, ah zavallı balinalar, artık ben viyolonsel çalarken kim sizi hatırlayacak? "
Olumlu
  • Konu olarak gerçekten çok güzel.
  • Çeviri güzeldi, akıcılığı sağlayabiliyor.
Olumsuz
  • Sonu tatmin edici değil.
8.3
Baya İyi
akıcılık - 7
konu - 10
çeviri - 8

Kassandra Damgası 

“Çünkü insanlar yeryüzündeki kötülüklerin kaynağının kendileri olduğunu kesinlikle kabul etmiyor. “

Cengiz Aytmatov’un kendisinin ne kadar evrenselleştiğini kanıtladığı kitabı, Kassandra Damgası.

 Nasıl ve nereden başlasam bilemiyorum. Olan biten her şeyi anlatmak istiyorum hatta… Biraz spoiler dolu yazı olacak, spoiler öncesi uyaracağım.

Kitap adını mitolojik kahraman Kassandra’dan alıyor. Kassandra rahibe olmayı ve geleceği görebilmeyi çok isteyen bir kadın, Apollon da Kassandra’dan etkileniyor ve ona kendisiyle birlikte olduğu takdirde geleceği görebilme yetisi vereceğini söylüyor. Kassandra’da bu teklifi kabul ediyor. Ancak verdiği sözün bile önüne geçen bir şey var , o da rahibe olmak istemesi. Bu yüzden Apollon ile birlikte olmayı istemiyor ve Apollon onu lanetliyor. Kassandra geleceği hala görebiliyor, kimse de ona inanmıyor. Kitabın adı da buradan gelmekte. Kitapta embriyolar, fütürolog, Rus bilim adamı herkesi uyarsa da insanlar ona inanmıyor. Birçok mitolojik ile alegorik sembollerin yer aldığı bir kitap.

Cengiz Aytmatov’un bilim kurgu türündeki güçlü bir eseri.

İnsanlığın aslında kurtarılabileceğini anlatmaya çalışan bir avuç insan, ancak onlara inanmayan ve kendi kuyusunu kazan milyonlarca insan… Kitabı kesinlikle bu şekilde özetleyebilirim. Açıkçası okurken çok etkilendim. Gelecekte ( eğer nasipse) bir anne adayı olarak gerçekten hayal edemedim bazı durumları. Hatta en çok da kitapta verilen örnekler etkiledi beni. Kassandra emriyolarının geleceğin katilleri, Hitler’i , Stalin’leri olduğunu okuduğum an benim için çok farklı bir yere değinmiş oldu Cengiz Aytmatov’un kalemi. Eğer böyle bir şey gerçek olsaydı onlara inanır mıydım? Çocuğumun bir katil olacağını bile bile dünyaya gelmesine izin verir miydim? Bilemiyorum, bu yüzden çok soru işareti var kafamda. Kitabın sonu da çok soru işareti yerleştiriyor aklımızın bir köşesine.

 

Aytmatov’un çok yönlülüğünü görebiliyoruz Kassandra Damgası sayesinde. Mutlaka okumalısınız. Gerek mitoloji, gerekse doğaya olan ilgisi… hepsi Kassandra Damgası’nda yer alıyor.

Spoiler olarak olay örgüsünü ekledim, okumak istemeyen en alta gidebilir.

Olay örgüsü

Olaylar Fütürolog Bork’un uçaktayken gördüğü balina sürüsüyle ve indiğinde eşinden öğrendiği Filofey’in bildirisiyle başlar. Diğer bölümde Filofey’in Uzay’dan gördüklerini bizzat anlatıyor. Doğmak istemeyen embriyoların işaretlerinden bahsediyor. Bu durumu haliyle insanlar kabullenmiyor. İnsanlığı kurtarmanın mümkün olduğunu anlatmaya çalışan Filofey ve Fütürolog’u çokça görüyoruz okurken. Fütürolog Bork siyasetçi bir dostu ile telefon konuşması yapıyor. Ona bu bildiri hakkında düşüncelerini açıklıyor. Fütürolog Filofey’in haklı olduğunu düşünüyor. Bunun üzerine de bir makale yayınlıyor. Siyasetçi arkadaşı Ordok, konuşma yaptığı sırada insanların bu konuya ne kadar öfkeli olduklarını anlıyor ve günümüz deyimiyle Fütürolog arkadaşını satıyor. Siyaset için bir anda yön değiştiriyor ve Filofey ile Fütürolog Bork’u suçluyor. İnsanlar Fütürolog’u linç etmeye başlıyor. Bu şekilde de Ordok, dostunun(!) ölümüne sebep oluyor. Filofey’in de bağlandığı bir canlı yayın yapılıyor, burada Fütürolog’u temsil etmek için, Ordok’un çalışanı, ancak olanlardan sonra Fütürolog’un arkasında duran Robert’ı çağırıyorlar. Milyonlarca insanın önünde Filofey intihar ediyor, kendisini uzay boşluğuna bırakıyor. Ardından da Filofey’in hayatının anlatıldığı son söz bölümü var. Burada Filofey’in nasıl yetiştiğini öğreniyoruz.

[Kapat]

 

Bilim Kurgu seven herkesin Kassandra Damgası’na mutlaka şans vermesi gerektiğini düşünüyorum.

  Ayrıca okuduktan sonra anlaşılmayan konular için bu  makalenin okunmasını öneriyorum. 

İncelemeyi Sevdin mi?
  • Mükemmel
  • Bayıldım
  • İdare Eder
  • Ne Alaka
  • Berbat
  • Yuh Artık!

Bu İnceleme Sizin İçin Yararlı Oldu Mu?

3 0

yorum yap

* zorunlu

HTML etiketler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.