Takip Et

Rose Red Konağı

Rose Red 254 dakika süren film, Yeterince ve yiyecek içecek depolarsanız film'in sonunu görebilirsiniz.
Özet
Rose Red 254 dakika süren film, Yeterince ve yiyecek içecek depolarsanız film'in sonunu görebilirsiniz.
Olumlu
 • Filmin işleyişi ve hikayesi güzel
 • Çok fazla detay var
 • Karakterleri birer birer tanıyorsunuz
 • Gerilim ve Gizem türü güzel harmanlanmış
 • Bir stephen king klasiği
 • Kült bir korku filmi
 • Çoğu filme ilham kaynağı olmuştur
Olumsuz
 • Film 4 saat
 • Aman aman nereye geldim bir anda modunda bir film
 • Konudan bir kere düşersen baştan izlemen gerek
6.5
Yani
Konu - 8
İşleyiş - 8
Kurgu - 7
Oyunculuk - 3
Mekan - 9
Görsel Efekt - 7
Film Müziği - 4
Senaryo - 9
Çekim - 7
Ses - 4
Tasarım - 6
Rose Red Konağı
Korku edebiyatının büyük yazarı Stephen King sinema için bitmez tükenmez bir kaynak. 1976’da Brian De Palma’nın yazardan yaptığı ilk uyarlama Carrie’yi onlarca film takip etti. King eserlerine kimi zaman Stanley Kubrick, David Cronenberg gibi A sınıfı yönetmenler ilgi gösterip bugün klasik olarak nitelendirdiğimiz korku filmleri ürettiler. Öte yandan King’in hikayeleri sayısız B tipi filmin de yapılmasına olanak tanıdı. Filmlerin yanında Tv için de üretmeye başladı King. Romanların diziye uyarlanmasından ziyade direkt Tv için senaryolar yazmaya başladı korkunun efendisi. Storm of the Century ve Rose Red bunun en iyi iki örneği oldu. 2002 tarihli, 4 bölümden oluşan bir mini dizi Rose Red Konağı ve korku türünü sevenler için iyi bir alternatif.
 
Seattle’da şehrin göbeğinde yer alan dev, tarihi ve lanetli bir konak… Paranormal olayları araştıran Profesör Dr. Joyce Reardon, çeşitli psişik güçleri olan 6 kişilik bir ekip kurup Rose Red Konağında 3 gün geçirmeyi ve ordan parapsikolojiyi bilimsel bir tabana oturtabileceği kanıtlarla dönmeyi amaçlamaktadır.
 
Roe Red Konağı; ‘lanetli ev’, ‘hayaletli ev’ hikayelerinin klasik bir örneği. Ancak King bunla yetinmiyor ve telekineziyi de ana hikaye içine dahil ederek zenginlik katıyor diziye. İlk bölümde karakterleri tanıyoruz ve konağın tarihinde bir gezintiye çıkıyoruz. Geri dönüşler dönem filmi estetiğiyle çekilmiş ve 4 bölüm boyunca kısa kısa geri dönüşlerle lanetin izlerini sürüyoruz. Konak içinde kaybolan insanlar hatta konağın inşasında başlayan ölümlerle bir çok soru işareti ve bilinmez gizemli olaya tanık oluyoruz. King, Rose Red’i yaşayan bir organizma gibi düşünmüş. Konak bir devinim halinde, büyüyor, değişiyor…
 
4 saatlik dizi tek seferde izlendiğinde etkili olmak bir yana sıkabiliyor. Korku filmleri çok uzun değildir genelde ve belli safhalardan geçer. Rose Red Konağı; serim, düğüm ve çözüm bölümlerinden ilkini başarıyla kotarıyor ve düğüm kısmı uzadıkça uzuyor. Tekrarlanan sahnelerle birlikte dizi sarkmaya başlıyor. Çözüm ise olayı aydınlatma derdine hiç girmeyerek, akılda kalıcı bir son yapıp işin içinden kolayca sıyrılmayı deniyor. King’in karakterleri derin olmasa da iyi ama oyuncular sırıtıyor biraz. Karakter etkileşimleri ise hiç fena değil. Dizinin konağın ihtişamını ve esrarını yansıtmadaki başarısı da atlanmamalı.
 
Filmi izlemeden önce karnınızı doyurun ve tüm ihtiyaçlarınızı giderin öyle başlayın 🙂
Filmi izlemek isteyenlere şöyle bir önerim olacak:Filmi kesinlikle bir kerede izlemeyin…Çünkü ya uyuyacaksınız ya da bir yerlerden sonra canınız sıkılacak.
Çünkü aksiyon filmi olsa hani bu kadar uzun sürse onada mecaliniz yetmeyebilir.Kaldı ki filmimiz mistik bir havada ve genel olarak durağan ilerliyor.
Bu anlattıklarım filmi başarısız bulduğumdan değil. Sadece izleyenin filmin sonunda hakkını vermesi açısından önerim.Bence filmi ikiye bölüp ardarda birer gün izleyin.Hem izlediğiniz ilk bölüm hafızanızda canlı kalır hemde filmden kopmamış olursunuz….
İncelemeyi Sevdin mi?
 • Mükemmel
 • Bayıldım
 • İdare Eder
 • Ne Alaka
 • Berbat
 • Yuh Artık!

Bu İnceleme Sizin İçin Yararlı Oldu Mu?

4 0

yorum yap

* zorunlu

HTML etiketler: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.